SPONSORED

Grocery Store Bills Out Of Control? Read This

My grocery bills have skyrocketed.

I buy the same things every week, and it started with a hmmm, maybe that chicken wasn’t on sale. And now it’s a full-blown gosh what hasn’t gone through the roof?!

We’ve gotta eat. So I switched to boiling dry beans instead of purchasing canned and buying store-brand cereal. But all the tiny little changes in the world aren’t bringing my bills back down where I can handle them.

My friend Ashley recently said she’d started using a meal kit service and I got so jealous! There’s no way I could afford that, especially now. Ashley looked confused and told me that EveryPlate is one of the few things in her life that hasn’t gone up in price - at full price, it’s only $4.99 per meal.

I figured it would be too fancy for me or take forever to cook, but Ashley said it’s incredibly family-friendly. Most meals are ready in only 30 minutes and they offer super popular items like burgers and chicken dishes.

Too good to be true? Maybe. But if I could cut back on grocery shopping and build a fixed price into my weekly budget for food, everything might be more manageable.

I signed up to get meals for the 4 of us, 3 nights a week.

There are 18 different meal options, from premium meals like Salmon with Mustard Cream Sauce plus Crispy Potatoes & Garlicky Green Beans to classic favorites like Firehouse Mac ’n’ Cheese with Green Bell Pepper & a Crispy Panko Crust. The pictures on the site looked fantastic - I was hungry already!

Everything arrived individually packaged with clear instructions. My first meal was the Super Smashed Burgers with Caramelized Onion, Chipotle Aioli & Carrot Fries. Loved the decadent burger with the healthier fry option.

I was done in the allotted 30 minutes.

I cut back on the Chipotle spice for the kids, but the hubby and I slathered on the aioli for that extra kick. We took a big bite of the burgers and were instantly overjoyed! Delicious! Reminded us of a favorite fast food spot, but so much better.

I can’t imagine how much energy this recipe would’ve taken if I hadn’t had clear, step-by-step instructions. And don’t even get me started on the price of beef!


After our first week, we upgraded to 5 nights a week. I now have dinner ready in 30-45 minutes every night without thinking about it, for a fixed weekly price.

If your grocery bills are insane - like mine used to be - get a meal kit! They won’t pull the rug out from under you like the big chain supermarkets and you’ll have amazing meals every night. EveryPlate saved my bills - the sooner you sign up, the better!

The Folks At EveryPlate Have Extended A Special Offer To Our Readers:

Special Offer: Try Your First Box of EveryPlate For $1.49/Serving Plus 20% Off Your Next 2 Weeks!